Facebook
X

latest Exam Results & Notifications :

Welcome to BIHER

Alumni Association
image
Alumni & Association

About Us :

The first self-financing Engineering College in the name of Bharath Institute of Science and Technology (BIST) was started in Tamil Nadu in 1984 by Sri Lakshmi Ammal Educational Trust, established by the academic visionary Dr.S.Jagathrakshakan. The trust then started Sree Balaji Dental College and Hospital, in 1989. Sree Balaji Dental College and Hospital was first recognized as a Deemed to be University by MHRD in July 2002, under section 3 of the UGC Act 1956 under the new trust Bharath Institute of Higher Education and Research (BIHER). The Bharath Institute of Science and Technology (BIST) was then brought under the ambit of Bharath Institute of Higher Education

Thus, Bharath Institute of Higher Education and Research (BIHER) is providing multi-stream, multi-cultural and high quality education to nearly 10000 students from around the world. It is functioning in a sprawling area of 603 acres of land with 1.3 crore sq.ft buildings located in 6 Campuses both in Tamil Nadu and Pudhucherry with the state of the art infrastructure facilities. There are well qualified Teaching Faculty members to teach various UG and PG programmes and to guide

Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of study Position Photo
01 Kishore Thota 2011 B.Tech (AU) Manager at Mahathi Infra Services Private Limited, Hyderabad.
02 Sathish K 2015 B.Tech (AU) Senior Service Engineer at Harsha Solution Pvt. Ltd., Chennai.
03 Surya Kanth.S 2015 B.Tech (AU) Office Admin at G.S Industries, Chennai.
04 Rajkumar G 2016 B.Tech (AU) Data Scientist @ 3Analytics India Private Limited, Chennai.
05 Meeran Mydeen 2016 B.Tech (AU) Executive Director at COKOR-T, Thanjavur.
06 Adwaith Surya R 2016 B.Tech (AU) Junior Engineer at Addison & Co. Ltd, Chennai.
07 Arvind Dubey 2017 B.Tech (AU) Senior Engineer R&D at EFEV Charging Solutions Pvt. Ltd., Delhi.
08 Abdul Khadar Basha Mohammad 2018 B.Tech (AU) Maintenance Engineer CARS24 UAE, Dubai
09 Muthu Manikka Moorthy R 2018 B.Tech (AU) Technical Designer at Mahindra & Mahindra Pvt. Ltd., Chennai.
10 Ratnadeep Mukherjee 2018 B.Tech (AU) Supervisor at Tata Steel, Jharkhand.
11 Sudharsanan M 2018 B.Tech (AU) Customer Service Executive at ICICI Lombard General Insurance Co. Ltd, Chennai.
12 Tarigoppala Kumar 2019 B.Tech (AU) Technical Support Engineerat Mitratech Holdings Inc., Hyderabad.
13 Chaitanya Martha 2021 B.Tech (AU) Executive at Delhivery, Hyderabad.
14 Kishore C 2021 B.Tech (AU) Quality Checker at WABCO Vehicle Control Systems, Chennai.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of study Position Photo
01 Anil Dandu 2008 B.Tech (BM) Consultant Data Engineer at LexisNexis Risk Solutions, Cumming, United States of America.
02 Amit Kumar 2011 B.Tech (BM) Service Manager at Syndicate Diagnostics Private Limited, Mumbai.
03 Ravi Richard Bakhla 2013 B.Tech (BM) Product Manager - Pan India at Browndove Health Care, New Delhi.
04 Showkat Ahmad 2017 B.Tech (BM) Associate Researcher at Histogenetics, Chennai.
05 Sudha Pakkiam Muniyasamy 2017 B.Tech (BM) Application Engineer at Madras Surgical and Chemicals, Chennai.
06 Jenny E 2017 B.Tech (BM) Constable at Tamil Nadu Police Department, Nilgiri.
07 Aravind Bharathwaj V S 2018 B.Tech (BM) Regulatory Engineer at Tata Elxsi Pvt. Ltd., Chennai.
08 Chidupudi Manasa 2018 B.Tech (BM) Senior Medical Coder at Omega Healthcare Management Services Private Limited, Hyderabad.
09 Manivannan P 2018 B.Tech (BM) Assistant Professor at Paavai Engineering College, Namakkal.
10 Mahendiran A 2018 B.Tech (BM) Biomedical Engineer at Saveetha Medical College and Hospital, Chennai.
11 Ramkumar K 2018 B.Tech (BM) Biomedical Engineer at Sri Chandra Sekara Hospital Pvt. Ltd., Chennai.
12 Mahendran S 2018 B.Tech (BM) Medical Coder at Episource India Private Limited, Chennai.
13 Aamir Hussain 2019 B.Tech (BM) Biomedical engineer at Shri Mata Vaishno Devi Narayana Super Specialty Hospital, Sri Nagar.
14 Shruthi Sajiv 2019 B.Tech (BM) Medical Equipment Sales Executive at LIFE Pharmacy - Nature's Life, Dubai.
15 Prabha Rajakumari P 2019 B.Tech (BM) Medical Coder at Episource India Private Limited, Chennai.
16 Gilead Lilly R 2019 B.Tech (BM) Medical Coder at Episource India Private Limited, Chennai.
17 Jesna S 2019 B.Tech (BM) Compliance Specialist at Elexes Medical Consulting, Kozhikode, Kerala.
18 Rajkumar P 2019 B.Tech (BM) Coder at Apexon Health Care, Chennai.
19 Kodavaluru Sai Rachana 2019 B.Tech (BM) Program Manager at Scientific ErevnaPrivate Limited, Hyderabad.
20 Koshik Sivadas 2019 B.Tech (BM) Software Developer at Teksystems Global Services Private Limited, Chennai.
21 Shaik Riyaz 2019 B.Tech (BM) Power BI Developer at Caliber-I Software Technologies, Chennai.
22 Rakhi Dash 2020 B.Tech (BM) Medical Device Analyst at Wipro, Chennai.
23 Jhansi Kiran 2020 B.Tech (BM) Data Research Analyst at Pharmaspectra Informatics, Chennai.
24 PravallikaB 2020 B.Tech (BM) AWS Digital Associate at Amazon, Chennai.
25 Guna Shankar Rimmalapudi 2020 B.Tech (BM) Analyst/Software Engineer at Capgemini Technology Services India Limited, Hyderabad.
26 Shouvik Poddar 2020 B.Tech (BM) Associate at Wipro, Kolkata.
27 Jeeva G 2021 B.Tech (BM) Service Engineer at Ams Solutions Inc., Chennai.
28 Karthikeyan B 2021 B.Tech (BM) Service Engineer Trainee at New Life Medical System, Chennai.
29 Vendamani S 2021 B.Tech (BM) Biomedical Engineer at Sree Balaji Medical College and Hospital.
30 Pushpalatha S 2021 B.Tech (BM) Quality Controller at B Braun Medicals India Limited, Chengalpattu.
31 Leena C 2021 B.Tech (BM) Medical coder at EpisourceIndiaPvt.Ltd., Chennai.
32 Afnan Ali Shaik 2021 B.Tech (BM) Biomedical Engineer at Biogen, Bangalore.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Bhavesh Thakur 2014 B.Tech (EEE)BIHER CEO & Managing Director Zoster Textile Pvt.Ltd. & Zosterkart
02 Sudharshan Sridhar 2011 B.Tech (EEE)BIHER ManagerVMWare International India Pvt Ltd
03 Er Santosh Kumar Anand 2013 B.Tech (EEE)BIHER ManagerIOC Petrol Pump
04 Siva Subramaniam  2019 B.Tech (EEE)BIHER Junior engineerRenault Nissan Automotive India
05 Mahendran M  2018 B.Tech (EEE)BIHER Software testerCognizant
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Yaswanth Baiduballi 2018 B.Tech (AE) Executive at TATA Advanced Systems Ltd, Bangalore.
02 Palakada Bhavana 2018 B.Tech (AE) Associate Analyst at CAMP Systems Private Limited, Hyderabad.
03 Sunitha Purkait 2018 B.Tech (AE) Help Desk Analyst at NTT Data India Ltd., Chennai.
04 Sandeep G M 2019 B.Tech (AE) Technical Author at Sonovision Aetos, Bangalore.
05 Karthikeyan R 2019 B.Tech (AE) IBMS Engineer at EFS Facilities Services (India) Pvt. Ltd., Chennai.
06 Md Alam 2019 B.Tech (AE) Assistant Manager at Indusind Bank, Chennai.
07 Kola John Hanna Jayasree 2019 B.Tech (AE) Associate Consultant at Capgemini, Andhra Pradesh.
08 Arup Ratan Paramanik 2019 B.Tech (AE) PhD Research Scholar at Indian Institute of Technology Kharagpur, West Bengal.
09 Abhijit Sarkar 2020 B.Tech (AE) Trainee Engineer at Ziegler Aerospace Private Limited, Hyderabad
10 Rishikesh P 2021 B.Tech (AE) Apprentice Trainee at Hindustan Aeronautics Limited, Portblair.
11 Shridhar Bhandi 2021 B.Tech (AE) System Engineer at Infosys, Bangalore.
12 Guthrieddy Kalyan Kumar Reddy 2021 B.Tech (AE) Analyst at Capgemini, Bangalore.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Rithwik A 2021 B.Tech (ABT) Intern at Centre for Public Health and Food Safety, New Delhi.
02 Saravanan C 2021 B.Tech (ABT) Data Research Specialist at Pharmaspectra Informatics, Chennai.
03 Shyamantha Gantla 2021 B.Tech (ABT) Associate at Sutherland Global Services Pvt. Ltd., Hyderabad.
04 Sai Prasad 2021 B.Tech (ABT) Software Development Engineer at Lumen Technologies, Hyderabad.
05 Swetha P 2021 B.Tech (ABT) Technical Service Trainee at Fujitsu General (India) Private Limited, Chennai.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Pavithra S 2017 B.Tech (GE) Junior Executive at Acrannolife Genomics Private Limited, Chennai.
02 Brishti Nandi 2018 B.Tech (GE) Application specialist at GE Healthcare Global Private Limited, Delhi.
03 Sathik Shajahan 2018 B.Tech (GE) Consultant Scientific Officer at Neuberg Ehrlich, Chennai.
04 Ajit Karthikeyan T 2019 B.Tech (GE) Research Scientist at Osmania Medical College, Hyderabad.
05 Aruthra B 2019 B.Tech (GE) Genome Analyst at Medgenome Labs Limited, Chennai.
06 Sunetha I 2019 B.Tech (GE) Digital Content Associate at Amazon, Chennai.
07 Babiyola Jenifer 2020 B.Tech (GE) Junior Associate Coder at World Source, Chennai.
08 Mohamed Shaibi 2021 B.Tech (GE) Research and Development Intern at Bionyme Laboratories, Chennai.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Nitesh Kumar 2007 B.Tech
(IBTE)
Research Scientist at Indian Council of Medical Research, New Delhi.
02 Sameer Ranjan Baghar 2007 B.Tech
(IBTE)
Group Product Manager, Marketing at Zydus Cadila, Mumbai.
03 Manjith Mahesh 2007 B.Tech
(IBTE)
Team Lead at IQVIA, Bangalore.
04 Naga Chaithanya 2007 B.Tech
(IBTE)
Senior Consultant at Capgemini, Bangalore.
05 Akhilesh Arun 2007 B.Tech
(IBTE)
Principal Consu at Evosys Global, Ahmedabad.
06 Aneesh Kumar 2008 B.Tech
(IBTE)
Proprietor at W. Dorairajulu Chem Corporation, Chennai.
07 Akshay Kumar Thati 2008 B.Tech
(IBTE)
National Sales Manager at GVW Technologies, Hyderabad.
08 Biplab Lenin 2009 B.Tech
(IBTE)
Principal Associate at Cyril Amarchand Mangaldas, Delhi.
09 Junaed Shafi Ahamed 2010 B.Tech
(IBTE)
Vice President Quality, European Regulatory and Risk Management, Corporate Safety Officer at Magforce AG, Germany.
10 Dr. Anusha Pulavarty 2010 B.Tech
(IBTE)
Researcher at Alltech Crop Science, Ireland.
11 Amit Jha 2012 B.Tech
(IBTE)
Technical Officer at Food Safety and Standards Authority of India, FDA Bhavan, New Delhi.
12 Arvind Kumar 2012 B.Tech
(IBTE)
HR/Administration Asst. at North Bihar Power Distribution Company Limited, Government of Bihar, Bihar.
13 Ravi Kiran 2012 B.Tech
(IBTE)
Research Associate 4 at Curateq Biologics, Hyderabad.
14 Suruthi P 2016 B.Tech
(IBTE)
Nutrition Officer at Nestle India, Chennai.
15 Dimple Sona Tanty 2017 B.Tech
(IBTE)
Custom Support Associate at Ola Electric Mobility Pvt. Ltd., Bangalore.
16 Alakesh Dutta 2017 B.Tech
(IBTE)
Biology Faculty at Career Point Ltd., Guwahati, Assam.
17 Pushpa Choudhary 2017 B.Tech
(IBTE)
Managing Director at KRD Events, Chhattisgarh
18 Madhan Kumar 2018 B.Tech
(IBTE)
Supervisor at TNFDC Ecopark, Chennai
19 Venkata Vijaya Lakshmi Jajam 2018 B.Tech
(IBTE)
Executive at Aurobindo Biologics, Hyderabad.
20 Angshuman Das 2018 B.Tech
(IBTE)
Program Manager at Omics International Pvt. Ltd., Hyderabad.
21 Penna Balakrishna 2020 B.Tech
(IBTE)
IPQC trainee at TATA SmartFoodz Limited, Chennai
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Asha Marina S 1989 B.Tech (CSE) Director at Creations Promoters and Developers Private Limited, Chennai.
02 Lokaprakasam N 1989 B.Tech (CSE) SPM at Intellect Design Arena Ltd., Mumbai.
03 Prakash Chandra 2007 B.Tech (CSE) Consultant at Price water House Coopers, Jharkhand.
04 Yashvanthy Naidu 2009 B.Tech (CSE) Founder / CEO/ Head Coach at Active FiTT, Chennai.
05 Sam Jimmy S 2010 B.Tech (CSE) Project Coordinator at Cognizant, North America.
06 Ravindar D 2010 B.Tech (CSE) IT Manager at Griffith Foods Private Limited, Bangalore.
07 Venkatesh Rajaram 2010 B.Tech (CSE) Senior Consultant at Virtusa, Chennai.
08 Kundan Gupta 2012 B.Tech (CSE) Title Not Given
09 Vinay Singh 2012 B.Tech (CSE) System Administrator at Tata Consultancy Services, Pune.
10 Punam Rani 2014 B.Tech (CSE) Consultant at KPMG Advisory Services Pvt. Ltd., Ranchi.
11 Karthikeyan J 2014 B.Tech (CSE) Owner of ML Nursery Garden
12 Avinash Kumar Pandey 2017 B.Tech (CSE) IT Engineer at iAIDC Technologies Private Limited, Delhi.
13 Ritesh Raj 2017 B.Tech (CSE) QA Engineer at Extramarks Education,Chennai.
14 Mounica Nandipalli 2018 B.Tech (CSE) Data Engineer at The Merck & co., Frisco, United States of America.
15 Abdur Raseed 2018 B.Tech (CSE) Software Engineer at Xtranet Technologies Pvt. Ltd., Mumbai.
16 Gyana Prasannaa S 2018 B.Tech (CSE) Managing Director at Rethink Passion, Chennai.
17 Karthikeyan J 2018 B.Tech (CSE) Data associate at Medrona Billing Service, Chennai.
18 Moluguri Pradeep Chandra 2018 B.Tech (CSE) Business Consultant at Ernst and Young, Chennai.
19 Bala Murugan P 2018 B.Tech (CSE) Senior Security Analyst at Cyber Security Works Pvt. Ltd., Chennai.
20 Venkata Krishnan R 2018 B.Tech (CSE) Validation Engineer at UST, Bangalore.
21 Indhu Gopalakrishnan 2018 B.Tech (CSE) Project Manager- Team Lead at KIMP, Chennai.
22 Shiva Sai Krishna Thota 2018 B.Tech (CSE) Software Engineer at Beta Case Systems, Chennai.
23 Nitish Singh Chauhan 2018 B.Tech (CSE) Founder & CEO at Grayshift Technologies, Chennai.
24 Sujith Vuppala 2019 B.Tech (CSE) Software Engineer at Learnship, Chennai.
25 Ashish Agarwal 2019 B.Tech (CSE) Senior Analyst at HCL, Hyderabad.
26 Hem R 2019 B.Tech (CSE) Systems Engineer at Walmart Labs, Chennai.
27 Abhijit Kumar Gupta 2019 B.Tech (CSE) Senior Cyber Security Analyst at HCL Technologies, Jharkhand.
28 Pulagam Sai Prathap Reddy 2019 B.Tech (CSE) Associate Consultant at Virtusa Consulting Services Private Limited, Andhra Pradesh.
29 Aryan Sahu 2019 B.Tech (CSE) Associate Experience Technology L2 at Publicis Sapient, Bangalore.
30 Peram Venkata Krishna Reddy 2019 B.Tech (CSE) Associate software Engineer at Learnship,Chennai.
31 Krishna Marripudi 2019 B.Tech (CSE) Associate Developer at Boston Harbor Consulting, Telangana.
32 Peddapally Sai Vinay 2019 B.Tech (CSE) Consultant at L&T Infotech, Gopalan Global, Chennai.
33 Putluri Anuradha 2019 B.Tech (CSE) Sap Abap Consultant at LTI, Andhra Pradesh.
34 Yadiki Vemana Bujji 2019 B.Tech (CSE) Associate at PWC, Andhra Pradesh.
35 Ruchitha Hasthi 2019 B.Tech (CSE) Software Engineer at LTI, Andhra Pradesh.
36 Ajay Perumal S 2019 B.Tech (CSE) Manager at RMS Gold Oil, Singampunari, Sivagangai.
37 Lingampelly Sannith Reddy 2019 B.Tech (CSE) System Engineer at Tata Consultancy Services, Telangana.
38 Murari Kumar Chaudhary 2019 B.Tech (CSE) Project Engineer at Wipro Technologies, Uttar Pradesh.
39 Koppa Sekhar Sai Viswam 2019 B.Tech (CSE) Production Support Engineer at NSEIT, Chennai.
40 Divya A 2019 B.Tech (CSE) Senior analyst at HCL Technologies Limited, Andhra Pradesh.
41 Allu Sai Siva Priyanka Naidu 2019 B.Tech (CSE) QA Associate at Expleo, Pune.
42 Manchikanti Rajitha 2019 B.Tech (CSE) Senior Analyst at HCL, Andhra Pradesh.
43 Ashok Reddy Kandi 2019 B.Tech (CSE) SAP CPQ Consultant at Canidium, Andhra Pradesh.
44 Pulukuri Sasidhar 2019 B.Tech (CSE) Consultant Package Implementation at Larsen & Toubro Infotech, Adhara Pradesh.
45 Arvind Kumar Yadav 2019 B.Tech (CSE) Web Developer at Star Health and Allied Insurance Company, Chennai.
46 Patanjali 2019 B.Tech (CSE) Junior Business Analyst at Wealthman Capital LLP, Chennai.
47 Sai Hruday Bharadwaj 2019 B.Tech (CSE) Front End Developer at Turbohire Technologies Private Limited, Hyderabad.
48 Jaya Lakshmi Durga Nallati 2020 B.Tech (CSE) Developer at Hitachi Vantara, Hyderabad.
49 Patnala Venkatesh 2020 B.Tech (CSE) Associate Software Engineer at Mphasis Limited, Bangalore.
50 Sai Krishna Reddy Bhavanam 2020 B.Tech (CSE) Assistant System Engineer at TCS, Chennai.
51 Mayank Chauhan 2020 B.Tech (CSE) Application Development Associate at Accenture, Pune.
52 Manoj Kumar Reddy Bangarapu 2020 B.Tech (CSE) Associate Software Developer at UST Global India, Chennai.
53 Shyamsaikumar Aduri 2020 B.Tech (CSE) System Engineer at Infosys, Andhra Pradesh.
54 Joshua Joshiline Varghese 2020 B.Tech (CSE) APS Retriever Enoah Isolution India Private Limited ,Chennai.
55 Arunkumar G 2020 B.Tech (CSE) Senior Associate at Sutherland Global Services, Chennai.
56 Saivarun Jupaka 2020 B.Tech (CSE) Assistant System Engineer at TCS, Hyderabad.
57 MS Manoj Vishnu 2021 B.Tech (CSE) Developer at Atos India Private Limited, Chennai.
58 Hari priya Dommeti 2021 B.Tech (CSE) Analyst at Capgemini, Chennai.
59 Prasad Kannuru 2021 B.Tech (CSE) ASE at Accenture Solutions Private Limited, Visakhapatnam.
60 Bala Sai 2021 B.Tech (CSE) Application Associate at Accenture India Private Limited, Hyderabad.
61 Gone Eshwar Manisai 2021 B.Tech (CSE) Associate Software at Accenture, Hyderabad.
62 Sulavai Saivarun 2021 B.Tech (CSE) Program Analyst at Cognizant, Bangalore.
63 Vamsi Kumar Reddy 2021 B.Tech (CSE) Associate Engineer at L&T Technology Services, Bangalore.
64 Shaik Neelufar 2021 B.Tech (CSE) Associate Professional Software Engineer at DXC Technology India Private Limited, Hyderabad.
65 Manideep Gunti 2021 B.Tech (CSE) Assistant System Engineer at TCS, Hyderabad.
66 Mobbu Venkatasurendra 2021 B.Tech (CSE) Social Media Handlet at PVH, Chennai.
67 Durga Vinay 2021 B.Tech (CSE) Associate Software Engineer at Hexaware Technologies, Bangalore.
68 Badrinath S 2021 B.Tech (CSE) ASE at Accenture India Private Limited, Chennai.
69 Madhupriya N 2021 B.Tech (CSE) Engineer at TCS, Bangalore.
70 Vinodh B 2021 B.Tech (CSE) Program Analyst Trainee at Cognizant, Anantapur, Andhra Pradesh.
71 Prateek M 2021 B.Tech (CSE) Junior Developer at MSC Technology (India) Private Limited, Chennai.
72 Varun Kumar 2021 B.Tech (CSE) ASE at Accenture India Private Limited, Visakhapatnam.
73 Pavan Dunga 2021 B.Tech (CSE) Analyst A4 at Capgemini, Chennai.
74 Mahesh Krishna Bandla 2021 B.Tech (CSE) Associate Software Engineer at Accenture, Anantapur, Andhra Pradesh.
75 Burlagadda Yogendra 2021 B.Tech (CSE) Developer at Accenture India Private Limited, Hyderabad.
76 Kema Vamsi Krishna 2021 B.Tech (CSE) Customer Service Associate at Sutherland Global Services, Chennai.
77 Ranga Reddy Danduga 2021 B.Tech (CSE) Project Engineer at Wipro, Chennai.
78 Sriveni Mandadi 2021 B.Tech (CSE) Software Associate Engineer at Accenture, Hyderabad.
79 Usha Sri M 2021 B.Tech (CSE) Associate System Engineer at IBM, Hyderabad.
80 Nayakudigari Anuradha 2021 B.Tech (CSE) Service Desk Analyst at HCL, Telangana.
81 Md Aman 2021 B.Tech (CSE) System Engineer at TCS, Chennai.
82 Ajay Vaidya 2021 B.Tech (CSE) System Analyst Trainee at Hibiz Solutions, Maharashtra.
83 Kandregula Bavana Durga 2021 B.Tech (CSE) Application Development Associate at Accenture, Visakhapatnam.
84 Murri Sai Sandeep 2021 B.Tech (CSE) Analyst at Capgemini Technology Services India Limited, Visakhapatnam.
85 Mohamed Imran Nazeer 2021 B.Tech (CSE) Associate Software Engineer at Maveric Systems Ltd., Chennai.
86 Lakshmi Durga Pavan Kumar Mutyala 2021 B.Tech (CSE) Assistant System Engineer at Tata Consultancy Services Limited, Chennai.
87 Yarramreddy Bhargavi Reddy 2021 B.Tech (CSE) Application Development Associate at Accenture, Hyderabad.
88 Gownivaripalli Sai Meghana 2021 B.Tech (CSE) ASE at Accenture, Chennai.
89 Srilakshmi Sravani Andaluri 2021 B.Tech (CSE) Associate Software Engineer at Prodapt Solutions, Chennai.
90 Venkata Naveen Avula 2021 B.Tech (CSE) ASE at TCS, Chennai.
91 Vishnu Gottipati 2021 B.Tech (CSE) Business Associate at Accenture, Hyderabad.
92 Mahendra Reddy Daram 2021 B.Tech (CSE) Digital Associate at Sutherland Global Services, Chennai.
93 Tirumalesh Kommavarapu 2021 B.Tech (CSE) Graduate Engineer Trainee at Tech Mahindra, Chennai.
94 Anil Kumar Bade 2021 B.Tech (CSE) Software Engineer at Newgen Software, Chennai.
95 Nagasai Annadevara 2021 B.Tech (CSE) Software Engineer at virtusa, Hyderabad.
96 Vuyyuru Anvesh 2021 B.Tech (CSE) Intern at Indian Servers, Vijayawada, Andhra Pradesh.
97 Prasanna Lakshmi B V S N 2021 B.Tech (CSE) Associate SE at Accenture
98 Sridevi R 2021 B.Tech (CSE) Intern at Newgen software, Chennai.
99 Rohan Rao K 2021 B.Tech (CSE) Technical Support Engineer at Concentrix Technologies India Pvt Ltd, Chennai.
100 Anil Kumar Done 2021 B.Tech (CSE) Data Analyst at Capgemini India, Chennai.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Ronaldreegan Albert 2007 B.Tech (IT) Senior Network Engineer at Alfuttaim Group, Singapore.
02 Saurav Mukherjee 2009 B.Tech (IT) Project Manager at Amelia, Bangalore.
03 Davis Rajan Alva Edison 2010 B.Tech (IT) Software Engineer at Verizon India, Chennai.
04 Vikas Kumar 2017 B.Tech (IT) Blockchain Engineer at Digital Bank of Singapore, Hyderabad.
05 Ramya Y 2018 B.Tech (IT) Lead Engineer at HCL, Chennai.
06 Joses Sam 2019 B.Tech (IT) Java Developer at HCL Corporation Private Limited, Hosur.
07 Yugendhar K 2020 B.Tech (IT) Software Engineer at Hexaware, Chennai.
08 Naman Singh 2021 B.Tech (IT) Engineer Trainee at Sopra Banking Software, Noida, Uttra Pradesh.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Parthiban Jayaraman 1989 B.Tech (Civil) Partner at Pusan Investments LLC, USA.
02 Siva Kumar Shanmuga Sundaram 1989 B.Tech (Civil) Senior Projects Manager at Saskatoon, Canada.
03 Kumar R 1989 B.Tech (Civil) Managing Director at Creations Promoters and Developers Pvt. Ltd., Chennai.
04 Ubendiran M 1989 B.Tech (Civil) Director at SVJ Engineers and Consultants Pvt. Ltd., Chennai.
05 Sanjay K N 1989 B.Tech (Civil) Managing Director at Muktha Foundations Pvt. Ltd., Chennai.
06 Maglaene Sunita Barns 1989 B.Tech (Civil) General Manager at Logos Construction Pvt. Ltd., Chennai.
07 Suresh Babu 1996 B.Tech (Civil) Assistant Executive Engineer at Public Works Department, Chennai.
08 Gobinath Kandasamy 1996 B.Tech (Civil) Chief Executive Officer at Contract Square Pvt. Ltd. Kolkata.
09 Senthil Nathan 1996 B.Tech (Civil) Manager at Sqaure Meter Const Co. Pvt. Ltd., Chennai.
10 Karthik S 1997 B.Tech (Civil) Chief Environment Officer at Cairn Oil & Gas, Gurgaon, Haryana.
11 Sudarsan Srinivasan 2001 B.Tech (Civil) Senior Planning Manager at HAJ Quantity Surveyors, Bahrain.
12 Padma Seetharaman 2003 B.Tech (Civil) Principal Scientist at Central Road Research Institute, New Delhi.
13 Parthiban S M 2003 B.Tech (Civil) Project Manager at HBK Contracting, Chennai.
14 John Berlin 2004 B.Tech (Civil) Project Manager at S R Management Solution, New Delhi.
15 Prabu Ramalimgam 2004 B.Tech (Civil) Project Manager at Apex groups, Cuddalore.
16 Greeshma T 2006 B.Tech (Civil) Assistant Professor at Marian Engineering College, Trivandrum, Kerala
17 Gopinath Panneerselvam 2007 B.Tech (Civil) Proprietor at Selvam Construction, Chennai.
18 Debashree Sahoo 2011 B.Tech (Civil) Assistant Manager at L&T, Chennai.
19 Saroj Kumar 2011 B.Tech (Civil) AP/HoD at United College of Engineering and Research, Uttra Pradesh.
20 Saiprasad Reddy 2011 B.Tech (Civil) Director at Jayam Consultants Private Limited, Chennai.
21 Ganesh S 2011 B.Tech (Civil) Senior Technical Manager at L&T Finanace Limited
22 Satish Kumar 2011 B.Tech (Civil) Senior Engineer - Projects at Penta Ocean Construction Co. Ltd., Singapore.
23 Kaushlesh Kumar Singh 2012 B.Tech (Civil) Assistant Engineer at Mahatma Gandhi Central University, Bihar.
24 Sasidharan Gangadharan 2012 B.Tech (Civil) Senior Engineer at New Consolidated Construction Company Ltd., Chennai.
25 Kanna Ravi 2012 B.Tech (Civil) Actor at Indian Film Industry, Chennai.
26 HarrishSarwin M 2012 B.Tech (Civil) Director at KMH Associates, Karur.
27 Aasheesh Kumar Mishra 2012 B.Tech (Civil) Site Engineer at KEC International, Patna.
28 Varun Berry 2013 B.Tech (Civil) Civil Engineer at Central Public Works Department, Kolkata.
29 Dhiraj Jha 2013 B.Tech (Civil) Project Manager at Wapcos Limited, Madhya Pradesh.
30 Martin Luther 2013 B.Tech (Civil) Chairman at iSchool, Chennai.
31 Kirubakaran K 2014 B.Tech (Civil) Assistant Manager at World Bank, Chennai.
32 Krivesh M K 2014 B.Tech (Civil) Project Engineer at Regal Engineers & Contractors Pvt. Ltd., Chennai.
33 Khalid Bashir 2015 B.Tech (Civil) Senior Research Fellow at Indian Institute of Technology, Roorkee.
34 Pavithran V 2015 B.Tech (Civil) Senior Project Officer at IIT Madras, Chennai.
35 Showket Ahmad Sheikh 2015 B.Tech (Civil) Assistant Professor at Baba Ghulam Shah Badshah University, Sri Nagar.
36 Kandy Iyyappan 2015 B.Tech (Civil) Director at Draft Homes, Chennai.
37 Vivek Kumar 2015 B.Tech (Civil) Construction Engineer at Shapoorji pallonji (Engineering & construction), Ranchi.
38 Udaya Shahkar Aravindhan 2015 B.Tech (Civil) Site Engineer at STS Constructions, Chennai
39 Ranjith Kumar 2015 B.Tech (Civil) Operations Executive at Greenity Logistics, Chennai.
40 Bilal Abdul Kareem 2016 B.Tech (Civil) Procurement Engineer at Classical Palace, Qatar.
41 Gowthaman Sivaperuman 2016 B.Tech (Civil) Interior Fitouts Engineer at Artan Holding, Qatar.
42 Sukhdeep Singh Jat 2016 B.Tech (Civil) Site Engineer at Ministry of Road Transport and Highways, Assam.
43 Monmi Da O B Pyrtuh 2016 B.Tech (Civil) Junior Engineer at Public Work Departmentm Meghalaya.
44 Rajesh Khwairakpam 2016 B.Tech (Civil) Structural Engineer at Chandi Studio, Imphal, India.
45 Mritunjay Rana 2016 B.Tech (Civil) Senior Executive Engineer-EPC at Sunteck Realty Ltd., Mumbai
46 Mohamed Irfan R 2016 B.Tech (Civil) Manager at Bolly wood Lounge, Gdansk Poland.
47 Arunagiri M 2016 B.Tech (Civil) Junior Coordinator at Accord Life Spec Pvt. Ltd., Cuddalore.
48 Moinuddin H 2016 B.Tech (Civil) Project Coordinator at Bharath Construction, Chennai.
49 Pynhunlang Lyngdoh 2017 B.Tech (Civil) Junior Engineer at Khasi Hills Autonomous District Council, Meghalaya.
50 Sushma A 2017 B.Tech (Civil) Entrepreneur for Albedo Homes, Chennai.
51 Ramakrishnan S 2017 B.Tech (Civil) Data Associate at Amazon, Chennai.
52 Rajeev Singh 2017 B.Tech (Civil) Planning and Billing Engineer at C&C, Samastipur, Bihar.
53 Manirathnam Thillainathan 2018 B.Tech (Civil) Proprietor at Thillai Constructions and Designers, Chennai.
54 Surya Teja 2018 B.Tech (Civil) Civil Engineer at Bognor Regis, United Kingdom.
55 Sathiya Moorthy 2018 B.Tech (Civil) Proprietor at JS Dal Mills, Chennai.
56 Balaguru Nagarajan 2018 B.Tech (Civil) Proprietor of TKN Constructions & Interiors, Chennai.
57 Madupalli Akhil 2018 B.Tech (Civil) Sustainability & MEP Design Engineer at TAIBA Engineering Consultants, Agiripalli, Andhra Pradesh.
58 Sathvik Mashetty 2018 B.Tech (Civil) Junior Engineer at Aurobindo Realty and Infrastructure Private Limited, Warangal, Telangana.
59 Manoharan R 2018 B.Tech (Civil) Team Leader at Bundl Technologies Pvt. Ltd., Chennai
60 Nadarajah Birushan 2018 B.Tech (Civil) Civil Engineer at Weerasooriya Builders, Sri Lanka.
61 Eemani Lakshmi Prasanna 2018 B.Tech (Civil) Graduate Trainee Engineer at Bharat Electronics Limited, Hyderabad.
62 Mohamed Salman Farooq 2018 B.Tech (Civil) Site Engineer at Empire Industrial Centrum, Chennai.
63 Jacqueline Elizabeth D 2018 B.Tech (Civil) Planning Engineer at The Universe Engineers and Builders, Cuddalore.
64 Ebalari P Suchiang 2018 B.Tech (Civil) Field Engineer at TUV SUD South Asia Pvt. Ltd., Shillong.
65 Suhail Mushtaq 2018 B.Tech (Civil) Site Engineer at STAR Engineering Consultants, Jammu and Kashmir.
66 Bammidi Dhileep 2018 B.Tech (Civil) Junior Analyst (Talent acquisition) at SAILOTECH Private Limited, Andhra Pradesh.
67 Rahul Batra 2018 B.Tech (Civil) Site Engineer at Ram Kripal Singh Construction (P) Ltd. Dhanbad, Jharkhand.
68 Ankit Bose 2018 Talent Acquisition at Teqlinx Software Solutions Pvt Ltd, Chhattisgarh, India.
69 Manu Thomas Mundattumkuzhy 2018 B.Tech (Civil) Engineer at Al Kobaisi, Tiruvalla, Kerala.
70 Injeti Vamsidhar Reddy 2018 B.Tech (Civil) QC Engineer at SSR Concrete, Hyderabad.
71 Shaik Shadik 2018 B.Tech (Civil) Civil Engineer at Hotel Ramakrishna Pvt. Ltd., Guntur, Andhra Pradesh.
72 Banoth Kalyan Kumar 2018 B.Tech (Civil) Transcation processing at Concentrix Daksh Services India Private Limited, Hyderabad.
73 Karthikeyan Ravichandran 2019 B.Tech (Civil) Managing Director at Ravsun Developers, Chennai.
74 Leela Mohan Bellamkonda 2019 B.Tech (Civil) QC Engineer at Bloom Companies, LLC ,USA.
75 Vishnu Warthan 2019 B.Tech (Civil) Civil Engineer at Meven Westa, Coimbatore
76 Pushpak Verma 2019 B.Tech (Civil) Engineer at Sai Tapish Developer, Patna.
77 Mujeeb Mujeeb Ur Rahman 2019 B.Tech (Civil) Senior Site Engineer at Walls and Bridges India Private Limited, Hyderabad.
78 Kavitha T 2019 B.Tech (Civil) Junior Engineer at Phenix Construction Technologies, Chennai.
79 Sai Sumanth 2019 B.Tech (Civil) Junior Engineer at Adani Road Transport Limited, Vijayawada.
80 Vinith Kumar 2019 B.Tech (Civil) Site Engineer at Chennai Engineers, Chennai
81 Gowtham Pandian 2019 B.Tech (Civil) Site engineer at TVH, Chennai.
82 Rahul R 2019 B.Tech (Civil) Quality Control At R.P.P Infra Projects Ltd., Chennai.
83 Rathna Gayathri 2020 B.Tech (Civil) Proprietor at Grandkolors, Chennai.
84 Vignesh Vijayan 2020 B.Tech (Civil) JMD at Kuber Builders, Salem
85 Deepak Kumar 2021 B.Tech (Civil) CEO at Sri Amman Construction, Chennai.
86 Karthikeyan Bhaskaran 2021 B.Tech (Civil) Managing Director at SCR Association, Chennai.
87 Venkata Reddy Kallam 2021 B.Tech (Civil) Manager at Jazzlike Technologies Pvt. Ltd., Vijayawada.
88 Srirammanikandan B 2021 B.Tech (Civil) Project Engineer at SSJAY PCIPL, Chennai.
89 Vasanth D P 2021 B.Tech (Civil) Tekla Structural Design at Bhanes Engineering Services Ltd, Chennai.
90 Gautham Dev 2021 B.Tech (Civil) Site Engineer at Design Homes Construction, Chennai.
91 Tajammul Afroz 2021 B.Tech (Civil) Site Engineer in PMC Velocity, Lakhminia, India
92 Raghavkumar M 2021 B.Tech (Civil) Site Engineer at Thillai Homes, Chennai
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Sharad Samarth 2009 B.Tech (EEE) Officer at IAF, Bidar, Karnataka.
02 Ravi Singh  2011 B.Tech (EEE) Manager at Adani Ports and Special Economic Zone Limited, Ahmedabad.
03 Sudharshan Sridhar 2011 B.Tech (EEE) Manager at VMWare International India Pvt. Ltd., Chennai.
04 Sunil Kumar  2013 B.Tech (EEE) Senior Assistant Loco Pilot at Indian Railways, Sahibganj Jharkhand.
05 Amit Singh 2013 B.Tech (EEE) Engineer at Municipal Corporation of Delhi, New Delhi.
06 Er Santosh Kumar Anand  2013 B.Tech (EEE) Manager at IOC Petrol Pump, Chennai.
07 Priyankar Prakash  2013 B.Tech (EEE) Senior Consultant at Ernst & Young Global Limited, Gurgaon, Haryana.
08 Anand Raj 2013 B.Tech (EEE) Project Engineer at M/s S.N. Singh, Ranchi, Jharkhand.
09 Avinash Kumar  2013 B.Tech (EEE) Electrical Engineer at Cauvery Iron and Steel India Pvt. Ltd., Hyderabad.
10 Bhavesh Thakur 2014 B.Tech (EEE) CEO & Managing Director Zoster Textile Pvt.Ltd. & Zosterkart, Uttarakhand.
11 Amit Kumar 2015 B.Tech (EEE) Assistant at State Bank of India, Ambikapur Chhattisgarh.
12 Mohamed Ariff 2017 B.Tech (EEE) Director at SMJ Travels (P) Ltd., Chennai
13 Taleev Aalam  2017 B.Tech (EEE) Software Engineer at SGK, Chennai
14 Praveen Kumar Pinnamaneni  2018 B.Tech (EEE) Web Developer at Levio Consulting, Canada.
15 Dharanalakota Venkatasatya Chitti Swarup 2018 B.Tech (EEE) Apprentice at Electronics Corporation of India Ltd., Andhra Pradesh.
16 Mahendran M  2018 B.Tech (EEE) Software Tester at Cognizant, Chennai.
17 Madhu Babu Namballa 2018 B.Tech (EEE) Electrical Engineering at Orissa Sponge Iron and Steel Pvt. Ltd., Andhra Pradesh.
18 Sandeep S 2018 B.Tech (EEE) Technical Assistant at Greater Chennai Corporation, Chennai.
19 Moazzam Ali  2018 B.Tech (EEE) Software Engineer at Freelance, Chennai.
20 Kamisetty Sai Vishnu 2018 B.Tech (EEE) Junior Engineer at Doowon Climate Control India Private Limited, Andhra Pradesh.
21 Yogeshwaran D 2018 B.Tech (EEE) Lead Engineer at Hacklab Solutions Private Limited, Chennai.
22 Dudekula Anwar Basha 2019 B.Tech (EEE) Senior analyst at HCL Technologies, Andhra Pradesh.  
23 Bharathi Tippagiudese 2019 B.Tech (EEE) CRM Transactions at Concentrix Daksh Services India Private Limited, Andhra Pradesh.
24 Siva Subramaniam  2019 B.Tech (EEE) Junior Engineer at Renault Nissan Automotive India, Chennai.
25 Rahul Dhandapani 2019 B.Tech (EEE) Transaction processing New Associate at Accenture, Chennai.
26 Akbar Alam 2019 B.Tech (EEE) Training Electrical Engineer at Dong Ah Electric India Pvt Ltd, Bihar.
27 Shriram Neelakandan  2020 B.Tech (EEE) Product Manager at Tac-Alert, USA.
28 Sabarish M J  2020 B.Tech (EEE) Project Engineer at AMA Airfield Lighting system, Chennai.
29 Karthiga K R 2020 B.Tech (EEE) Engineer at Accurate Products Corporations Pvt. Ltd., Chennai.
30 Vibin Vijayan  2021 B.Tech (EEE) Junior Engineer at Bharat Fih Limited, Chennai.
31 Roja G  2021 B.Tech (EEE) Apprentices at Andaman Electricity Department, Port Blair.
32 Sumana Nag  2021 B.Tech (EEE) Junior Engineer at Rising Star mobile India Pvt. Ltd., Chennai.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Ashish Kumar Singh 2007 B.Tech (ECE) Infra. Architect at Cognizant Worldwide Limited, UK.
02 Parthasarathy Durai 2007 B.Tech (ECE) Proprietor at JAEI Consultancy, Chennai.
03 Mritunjay R 2009 B.Tech (ECE) Director at B-Flux Management Services LLP, Mumbai.
04 Kangkan Jyoti Dewri 2011 B.Tech (ECE) Manager - Technology Enterprise Service Operations at Vodafone Idea Limited, Bangalore.
05 Debojit Das 2012 B.Tech (ECE) Deputy Manager at Reliance Jio Infocom Limited, Guwahati, Assam.
06 Ashok Kumar 2013 B.Tech (ECE) Network Engineer at Graphic Trades Pvt. Ltd., Patna.
07 Balaji Rameshkumar 2014 B.Tech (ECE) Technical Lead at Cognizant Technology Solutions, Chennai.
08 Babu G 2017 B.Tech (ECE) Lead Engineer at HCL Technologies, Chennai.
09 Niraj Kumar 2017 B.Tech (ECE) IT Support at Omega Healthcare Management Services Private Limited, Chennai.
10 Pittu Lokesh 2017 B.Tech (ECE) NOC Engineer at Sify Technologies Limited, Chennai
11 Sai Mohan Rachapalli 2018 B.Tech (ECE) Associate at Cognizant Technology Solutions, Andhra Pradesh.
12 Kanala Ramanjaneya Reddy 2018 B.Tech (ECE) Senior Quality Engineer at Tavant Technologies, Andhra Pradesh.
13 Vijaya Lakshmi Ejji 2018 B.Tech (ECE) EDI Analyst at Accenture, Hyderabad.
14 Kanna Shiva Krishna 2018 B.Tech (ECE) Junior Software Engineer at Conexus Software Solutions Pvt. Ltd.,,Telangana.
15 Kalai Arasi M 2018 B.Tech (ECE) Research and Development Engineer at E- Hands Energy India Pvt. Ltd., Chennai.
16 Meenaakshi S 2018 B.Tech (ECE) Analyst at EVOQUA Water Technologies India Private Limited, Chennai.
17 Mounika Vasireddy 2018 B.Tech (ECE) Assistant engineer at Ericsson Global India, Hyderabad.
18 Sreenivasa Teja Duvvuru 2018 B.Tech (ECE) Layout Engineer at Texas Instruments India Private Limited, Andhra Pradesh.
19 Govindugari Nithin Reddy 2018 B.Tech (ECE) Application Development Analyst at Accenture, Telangana.
20 Chinta Anvesh 2018 B.Tech (ECE) Programmer Analyst at Cognizant Technology Solutions India Pvt. Ltd., Andhra Pradesh.
21 Kakuleti Bala Phani Kumar 2018 B.Tech (ECE) Software Engineer at NTT DATA, Andhra Pradesh.
22 Sarvesh Kumar 2019 B.Tech (ECE) Project Engineer at Wipro Technologies, Chennai.
23 Vishnu Kumar G 2019 B.Tech (ECE) Software Engineer at Cognizant Technology Solutions, Bangalore.
24 Phaneendra Jayanthi 2019 B.Tech (ECE) Software Engineer at Capgemini, Bangalore.
25 Kunasani Hemanath 2019 B.Tech (ECE) Software Engineer at Wipro, Bangalore.
26 Thota Prashanth 2019 B.Tech (ECE) Associate Consultant at Capgemini, Bangalore.
27 Kadapa Sreenivasula Reddy 2019 B.Tech (ECE) Associate Consultant at Capgemini Technology Services India Limited, Bangalore.
28 Kuchi Venkata Rathna Likith Kumar 2019 B.Tech (ECE) Executive PDT at IDBI Intech Ltd., Hyderabad.
29 Venkata Sesha Anusha Namburi 2019 B.Tech (ECE) Senior Analyst at HCL Technologies, Chennai.
30 Lokesh Sai 2019 B.Tech (ECE) Analyst at HCL, Andhra Pradesh.
31 Shaik Abdul Azees 2019 B.Tech (ECE) Software Engineer at HCL Technologies, Chennai.
32 Chittibomma Swathi 2019 B.Tech (ECE) Senior Analyst at HCL Technologies, Andhra Pradesh.
33 Santosh Rokaya 2019 B.Tech (ECE) Business Development Manager at Oyo Rooms, Chennai.
34 Tippani Rajarajeswari 2019 B.Tech (ECE) Operational Analyst at Omega Healthcare Management Services Private Limited, Andhra Pradesh.
35 Dugyala Preethi 2019 B.Tech (ECE) Senior Analyst at HCL Technologies, Telangana.
36 Fayaz Dudekula 2019 B.Tech (ECE) RPA Developer at Wipro, Andhra Pradesh.
37 Barath D 2019 B.Tech (ECE) Process Associate at AGS Health, Chennai.
38 Kuncha Sailatha 2019 B.Tech (ECE) Developer at HCL India, Chennai.
39 Muthu Pandian 2019 B.Tech (ECE) System Engineer at TATA Consultancy Service Limited, Chennai.
40 Atukuri Avinassh 2019 B.Tech (ECE) Senior Analyst at HCL Technologies, Uttar Pradesh.
41 Gudivada Hemasagar 2019 B.Tech (ECE) Senior Analyst at HCL, Andhra Pradesh.
42 Mohan Sai Ram Sarnala 2019 B.Tech (ECE) Senior Analyst at HCL Technologies, Chennai.
43 Sohrab Alam 2019 B.Tech (ECE) Engineer at AGS Transact Technology Ltd., Chennai.
44 Sree Phani Monish Saraswathi Reddy 2020 B.Tech (ECE) Design Verification Engineer at UST Global, Andhra Pradesh.
45 Siva Sankaran 2021 B.Tech (ECE) Quality Engineer at Salcomp India Pvt. Ltd., Chennai.
46 Nirmal Kumar V 2021 B.Tech (ECE) Engineer at Bharath Foxconn, Thiruvallur
47 Raja S 2021 B.Tech (ECE) Software Developer at SRM Technologies Private Limited., Chennai.
48 Chanda Mahesh 2021 B.Tech (ECE) Research and Development of PCB at LG Electronics India Pvt. Ltd., Hyderabad.
49 Sathish Kumar 2021 B.Tech (ECE) Senior Associate at Concepts and Devices, Chennai.
50 Renuka Guvvala 2021 B.Tech (ECE) Technical Service Trainee at Fujitsu Consulting India Private Limited, Andhra Pradesh.
51 Mahitha Mahitha 2021 B.Tech (ECE) Associate Software at Accenture India Private Limited, Andhra Pradesh.
52 SaiKishore Ravipati 2021 B.Tech (ECE) Project Engineer at Wipro Limited, Chennai.
53 Bhumireddy Malleswarareddy 2021 B.Tech (ECE) Associate Software Engineer at TCS, Chennai.
54 Dharmendra Reddy C 2021 B.Tech (ECE) Associate Software Engineer at TCS, Chennai.
55 Avula Chandra Mouli Naidu 2021 B.Tech (ECE) Executive at HDFC Bank, Chennai.
56 Polu Aravind Kumar Reddy Polu 2021 B.Tech (ECE) Software at HCL Australia Services Pty. Limited, Hyderabad.
57 Burada Manoj Kumar 2021 B.Tech (ECE) Software Developer at Tech Mahindra, Andhra Pradesh.
58 Venkata Surya Chandra Sekhar Tumma 2021 B.Tech (ECE) Associate Software Developer at Accenture, Andhra Pradesh.
59 Yerra Sri Satya Ravindra 2021 B.Tech (ECE) PDC Developer at Candor Software, Chennai.
60 Sai Srinu Valicharla 2021 B.Tech (ECE) Associate Analyst at Wipro HR Services India Pvt Ltd, Chennai.
61 Pavan Durga Koti Reddy Kanchi 2021 B.Tech (ECE) Product Engineer at Wipro, Andhra Pradesh.
62 Mohammed Riyazuddin 2021 B.Tech (ECE) Associate Software Engineer at Accenture, Hyderabad.
63 Deepan Kumaar 2021 B.Tech (ECE) Service Engineer at Rockwin Flowmeter India Private Limited, Chennai.
64 Dharani Madhireddy 2021 B.Tech (ECE) Assistant System Trainee at TATA Consultancy Services, Hyderabad.
65 Dinesh Kumar Narayanam 2021 B.Tech (ECE) Associate Software Engineer at Accenture, Chennai.
66 Uday Kiran Chilakalapalli 2021 B.Tech (ECE) Engineer at TATA Consultancy Services, Chennai.
67 Madhu Sashank B 2021 B.Tech (ECE) Engineer at Mind Tree, Chennai.
68 Nanditha Reddy Sura Lakshmi 2021 B.Tech (ECE) Associate Software Engineer at HCL, Hyderabad.
69 Tharani Balamurali 2021 B.Tech (ECE) Assistant System Engineer at TATA Consultancy Services, Chennai.
70 Padma Ragini M 2021 B.Tech (ECE) Associate at Accenture Solutions Private Limited, Hyderabad.
71 Lekhasree Panabakam 2021 B.Tech (ECE) Associate Software Engineer at Tech Mahindra, Tirupati.
72 Rajakanishkakumar Paluru 2021 B.Tech (ECE) Software Engineer at TCS, Andhra Pradesh.
73 Simhadri Sainadh 2021 B.Tech (ECE) Program Analyst at Cognizant Technology Solutions, Chennai.
74 Venkata Vikas Raavi 2021 B.Tech (ECE) Project Engineer at Wipro, Andhra Pradesh.
75 Abdul Munaf S 2021 B.Tech (ECE) Software Engineer at Mindtree Ltd, Tirupati.
76 Serisha V 2021 B.Tech (ECE) Assistant System Engineer at TATA Consultancy Services, Hyderabad.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Thiru Nathan 1989 B.Tech (Mech.) Engineering TD Manager at Intel Corporation, Portland, USA.
02 Kannan N 1989 B.Tech (Mech.) Engineer at Dubai Electricity and Water Authority (DEWA), Dubai ,UAE.
03 Jagan Konda 1990 B.Tech (Mech.) Senior QA Lead at Master Card, Belleville, United States of America.
04 Sriram Narasimhan 1990 B.Tech (Mech.) Strategic Business Advisor at CET ENVIRO, Chennai.
05 Balachandar K B 1996 B.Tech (Mech.) Senior General Manager at IP Rings Limited, Chengalpet.
06 Prabu Loganathan 2004 B.Tech (Mech.) Associate Professor at Sri Shanmugha College of Engineering and Technology, Salem.
07 Pavan Kallakuri 2007 B.Tech (Mech.) Regional Sales Manager at DAG Industries, Nigeria.
08 Vibu Babu 2007 B.Tech (Mech.) Project/ Program Controls at Seaspan, Canada.
09 Naveen D 2007 B.Tech (Mech.) Manager at Hyundai Motors India Limited, Chennai.
10 Giri Ramadoss 2007 B.Tech (Mech.) Team Lead at Valeo India Pvt. Ltd., Chennai.
11 Vivin Cherian 2008 B.Tech (Mech.) Quality Engineer Central Region at Fairbanks Morse Defense, United States of America.
12 Abhishek Asthana 2010 B.Tech (Mech.) SSE at Indian Railway, Patna.
13 Nishanth Venkatraghavan 2011 B.Tech (Mech.) Technical Lead at HCL, Chennai.
14 Nikhil Vemuri 2011 B.Tech (Mech.) Senior Project Engineer at Worley India Pvt. Ltd., Mumbai.
15 Anirudh S 2011 B.Tech (Mech.) Senior Engineer at Hitachi Automotive Systems, Chennai.
16 Sumit Kumar 2011 B.Tech (Mech.) Engineer at G.D.C.L, Begusarai.
17 Navneet Kumar 2014 B.Tech (Mech.) UDC at Ministry of Labour and Employment, Mumbai.
18 Milan Kumar 2014 B.Tech (Mech.) Associate - Social Sector at Price water House Coopers Pvt. Ltd., Dehradun.
19 Roshan Kumar Jha 2015 B.Tech (Mech.) Design and Development Engineer at Commercial Engineers And Body Building Co. Ltd., Jamshedpur.
20 Santosh Kumar Rana 2015 B.Tech (Mech.) Supervisor at Vanderlande Industries, Maharashtra.
21 Sunil R 2016 B.Tech (Mech.) Solutions Consultant at Zoho Corporation Private Limited, Chennai.
22 Pramod Kumar Yadav 2016 B.Tech (Mech.) Senior Officer at Chola MS General Insurance Company Ltd., Bihar.
23 Dilip Kumar 2016 B.Tech (Mech.) Engineer at L&T Technology Services, Germany.
24 Muthukumar R 2016 B.Tech (Mech.) Engineer at Apollo Tyres Ltd., Chennai.
25 Somu Vasu 2018 B.Tech (Mech.) Software Tester at Focus Softnet.com, Hyderabad.
26 Sravan Kumar K 2018 B.Tech (Mech.) CSO at InterGlobe Aviation, Hyderabad.
27 Hariharan Saravanan 2018 B.Tech (Mech.) Associate Engineer at Sutherland Global Services, Chennai.
28 Mullai Vendhan 2018 B.Tech (Mech.) District Dealer at Kubota Agricultural Machinery India Pvt.Ltd., Vellore.
29 Kavin Adhithya A D 2018 B.Tech (Mech.) Purchase Head at Maruthi Cutting Dies, Chennai.
30 Sarath Kumar 2018 B.Tech (Mech.) E-Relationship Associate at Redisolve Softwares, Chennai.
31 Rishwanth Reddy Y 2018 B.Tech (Mech.) CEO and Managing Director at Rish Facility Management And Security Services LLP, Tirupati.
32 Naga Vivek Kota 2018 B.Tech (Mech.) Programmer Analyst at West Infotech Pvt. Ltd., Hyderabad.
33 Krishna Kumar 2018 B.Tech (Mech.) Engineer at Amara Raja Group of Company, Tirupati.
34 Vijayaraj Govindaraj 2018 B.Tech (Mech.) Technical Engineer at Allison Transmission India Pvt. Ltd., Chennai.
35 Siva Raja 2018 B.Tech (Mech.) Senior Technician at Allison Transmission India Pvt. Ltd., Chennai.
36 Prasanna B 2018 B.Tech (Mech.) Senior Engineer at L&T Construction, Chennai.
37 Md Sarfaraz Ahamad 2018 B.Tech (Mech.) Engineer at Sourav Rolling Mill Pvt. Ltd., Raipur, chhattisgarh.
38 Yella Sudheer Chowdary 2018 B.Tech (Mech.) Engineer at Vivid Minds Technologies, Hyderabad.
39 Tanzeb Rashid 2018 B.Tech (Mech.) Credit Manager at ICICI Bank Limited, Chennai.
40 Shubham Shende 2018 B.Tech (Mech.) Aircraft Trainee Technician at Global Jet Technic, Dubai, United Arab Emirates.
41 Grandhi Sivaramakrishna Manikanta 2018 B.Tech (Mech.) Azure Developer at Capgemini, Andhra Pradesh.
42 Palleda Sai Kishore 2018 B.Tech (Mech.) Junior Associate at State Bank of India, Hyderabad.
43 Adabala Venkata Durga Rao 2018 B.Tech (Mech.) Software Engineer at Accentuate IT Solutions, Hyderabad.
44 Basheer Ahmed 2018 B.Tech (Mech.) Digital Marketing Specialist at Vamosys, Chennai.
45 Aravind V 2018 B.Tech (Mech.) Data Associate at Amazon, Chennai.
46 Ramu Saikrishnan 2018 B.Tech (Mech.) Senior Engineer at Renault Nissan Technology, Andhra Pradesh.
47 Dinesh T 2018 B.Tech (Mech.) System Engineer at Capgemini, Visakhapatnam.
48 Sai Kiran CH 2018 B.Tech (Mech.) Executive - HR at Valuelabs, Hyderabad.
49 Vasudevan R 2018 B.Tech (Mech.) Engineer at Endurance Technologies, Chennai.
50 Dileep Nag Gorrala 2019 B.Tech (Mech.) Assistant Manager at Stellantis, Chennai.
51 Hari Ram Kumar Lenka 2019 B.Tech (Mech.) Quality Engineer at Doowon Climate Control India Pvt. Ltd., Andhra Pradesh.
52 Santhosh S 2019 B.Tech (Mech.) Security Inspector at IIT Madras, Chennai.
53 Prathap Natraj 2019 B.Tech (Mech.) Team Lead at Black Buck (Zinka Logistics Solutions Private Limited), Chennai.
54 Siddamsetti Upendra Pavan Kumar 2019 B.Tech (Mech.) Design Engineer at CYIENT, Manikonda
55 Avula Sairam 2019 B.Tech (Mech.) Design Engineer at Airflow Equipments Pvt. Ltd., Chennai.
56 Narendrula Shashank 2019 B.Tech (Mech.) Software Engineer at Zensar Technologies, Bangalore.
57 Ritesh Kumar Chaudhary 2019 B.Tech (Mech.) Apprentice Trainee at Central Coalfield Limited, Chennai.
58 Sankar Pradhan 2019 B.Tech (Mech.) Junior Engineer at Dong Ah Electric India Pvt. Ltd., Chennai.
59 Krishna Prasad 2019 B.Tech (Mech.) Quality Engineer at Royal Enfield - Vallam Manufacturing Plant, Chennai.
60 Karri Srinivas Yaswanth 2019 B.Tech (Mech.) Assistant System Engineer at TCS, Andhra Pradesh.
61 Raman Balasubramanian S R 2019 B.Tech (Mech.) Quality Controller at Zenmark Machinery Components, Chennai.
62 Pratik Kumar 2019 B.Tech (Mech.) Quality Engineer at Dong Ah Electrical India Pvt. Ltd., Patna.
63 Ashok Sampadarao 2020 B.Tech (Mech.) Technical Support Engineer at Tech Mahindra, Andhra Pradesh.
64 Shankar Yadav 2020 B.Tech (Mech.) Engineer at Renault Nissan Automotive India, Chennai.
65 Prasad Kumar 2020 B.Tech (Mech.) Incture Technologies Private Limited, Bangalore.
66 Pavithran Omezhilan 2020 B.Tech (Mech.) Maintance Enginner at Taleb groups, Qatar.
67 Mourya Raj 2020 B.Tech (Mech.) GET at Varroc Lighting Systems India Pvt. Ltd., Chennai.
68 Akhil Raghu Sai Gajula 2020 B.Tech (Mech.) Co Founder at Virtual Galleria, Hyderabad.
Sai Dattha Sharan I S V 2020 B.Tech (Mech.) Associate Project Manager at Bosch Limited, Bangalore.
70 Kallol Chakraborty 2021 B.Tech (Mech.) Engineer at PPAP Automotive Limited, Andhra Pradesh.
Rakesh Rocky 2021 B.Tech (Mech.) App developer at Asta CRS Inc, Chennai.
72 Kumar Vishnu 2021 B.Tech (Mech.) Graduate Engineer Trainee at PPAP Automotive Limited, Andhra Pradesh
73 Palani Hema 2021 B.Tech (Mech.) Operating Engineer at Mando Automotive India Private Limited, Chennai.
74 Chandrasekhar Balaga 2021 B.Tech (Mech.) Software Trainee at EnterPi Software Solutions, Hyderabad.
75 Deepesh Kumar 2021 B.Tech (Mech.) Trainee at Araymond Fastners, Pune.
76 Dinesh Kumar 2021 B.Tech (Mech.) Production Engineer at IM Gears Private Limited, Chennai.
77 Satish Dangeti 2021 B.Tech (Mech.) Graduate Engineer Trainee at PPAP Automotives Pvt.Ltd, Chennai.
78 Edla Manish 2021 B.Tech (Mech.) Analyst/software engineer at Capgemini, Telangana.
79 Surya Prakash 2021 B.Tech (Mech.) GET at PPAP Automotive Limited, Chennai.
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Appu Jayan 2018 B.Tech (Mechatronics) Maintenance Engineer at CAFS, Cochin.
02 Benny Shyam 2019 B.Tech (Mechatronics) Engineer at Royal Enfield, Chennai.
03 Venketaraman G 2020 B.Tech (Mechatronics) Senior Engineer at Magna Automotive India Pvt. Ltd., Chennai.
04 Dineshkumar A 2021 B.Tech (Mechatronics) Founder Ceo at Axell Softs, Thiruvanamalai
05 Natarajan M A 2021 B.Tech (Mechatronics) Design Engineer at Albonair India Pvt Ltd, Chennai.
06 Aravindh M 2021 B.Tech (Mechatronics) Engineer at Tvs Breaks India Limited, Thiruvanamalai
Distinguished Alumni

Members Details :

Sl.No Name of Alumni Batch (Period of Study) Branch of Study Position Photo
01 Dr. Venkateshkumar V S 2009 MBBS(SBMCH) Associate Professor at Government Villupuram Medical College, Villupuram.
02 Dr. Chandralekha K  2009 MBBS(SBMCH) Senior Resident at Madras Medical College, Chennai.
03 Dr. Divya Ram 2009 MBBS(SBMCH) Senior Medical Officer at Vijaya Hospital, Chennai.
04 Dr. Moses Rajamani M  2009 MBBS(SBMCH) Consultant Ophthalmologist at Dr Agarwals Eye Hospital, Chennai.
05 Dr. Quartzita Melofer 2010 MBBS(SBMCH) Medical Officer/ Tutor at SRM Medical College Hospital and Research Centre, Chennai.
06 Dr. Naveen Dhamodaran  2020 MBBS(SBMCH) Junior Resident at MIOT International, Chennai.
07 Dr. Ram Sai Aravind Siva Kumar  2020 MBBS(SBMCH) Medical Officer at Anderdon, Chennai.
08 Dr. Khaavya Bhaskaran  2021 MBBS(SBMCH) Duty Medical Officer at Kauvery Hospital, Chennai.
09 Dr. Gracelyn Sharon 2021 MBBS(SBMCH) DMO at Dr. Rela Institute & Medical Centre - Multispeciality Hospital in Chennai.
10 Dr. Sowpackia Manimozhi  2021 MBBS(SBMCH) Medical Officer at Ford India Private Limited, Chennai.
11 Dr. Pradeep A N  2021 MBBS(SBMCH) DMO at Royal Enfield Oragadam, Chennai.
12 Dr. Murali N 2021 MBBS(SBMCH) Emergency Physician at Christian Medical College, Vellore.
13 Dr. Pradeep Arunagiri 2021 MBBS(SBMCH) Medical Officer at Reliance Petroleum Limited, Chennai.
14 Dr. Sri Vignesh  2021 MBBS(SBMCH) Medical Officer at Kauvery Hospital, Salem.
15 Dr. Vignesh P 2021 MBBS(SBMCH) Medical Officer at Apollo Speciality Cancer Hospital, Chennai.